Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
Kirjoittaja

Olen 38-vuotias kahden lapsen äiti ja olen koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen 27 tokaluokkalaisen kanssa. Olen aina pitänyt leipomisesta, mutta nyt opettelen myös koristelemaan kakkuja. Ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. Leipomisen vastapainoksi harrastan liikuntaa; hiihtoa ja juoksua. Ja jos Suurlähettiläät ovat keikalla 100 km säteellä - tai välillä Hanko-Kittilä- , jää leipominen siltä päivältä!

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

08.02.2009 - 19:46

Tein nämä maalaukset ensi viikonlopun synttärikakkuja varten. Maalaamiseen käytin pastavärejä, joita laimensin reilusti vedellä.


Sanna kirjoitti 08.02.2009 - 20:12
Eksyin aivan sattumalta sivuillesi päädyin, mutta hienoja on... Suosikkeihini päädyit samantien. Siis kuinka nuo kuvat on tehty? Marsipaanille pastavärein? Mistä moisia värejä saa? Kyselee 34v. "alkeiskokki"
Ope kirjoitti 08.02.2009 - 20:21
Olen ostanut pastavärit Confetista.
Kuvan olen tulostanut netistä Nalle Puh värityskuvista. Sitten jäljennän kuvan leivinpaperille. Leivinpaperi sitten kaulitun marsipaanilevyn päälle ja hammastikulla tms painan kuvan ääriviivat marsipaanille. Sitten piirrän viivat mustalla pastavärillä ohuella siveltimellä. Lopuksi väritän kuvan yksi värisävy kerrallaan. Kuivumiseen kannattaa varata pari päivää. Kinuskikissan sivuilla on tosi hyvät vaihekuvat maalaamisesta.
Kati kirjoitti 10.02.2009 - 11:00
Tosi upeita,ei voi muuta sanoa. <3
Sanna kirjoitti 14.02.2009 - 20:22
Kiitos neuvoista. =) siis vielä kysyy "maalainen" että, siis mistä olet värit ostanut, Confet- vaan missä se on... =)
Ope kirjoitti 14.02.2009 - 22:53
Olen tilannut pastavärit Confettista. Liike sijaitsee Hyrylässä Tuusulassa, mutta nettikaupasta lähettävät pakettia parissa päivässä. Värit ovat tosi pitkäikäisiä, eli vaikka yhden purkin hinta tuntuu kovalta (noin 5€) ne kestävät vuosia.
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani












































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä