Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
Kirjoittaja

Olen 38-vuotias kahden lapsen äiti ja olen koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen 27 tokaluokkalaisen kanssa. Olen aina pitänyt leipomisesta, mutta nyt opettelen myös koristelemaan kakkuja. Ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. Leipomisen vastapainoksi harrastan liikuntaa; hiihtoa ja juoksua. Ja jos Suurlähettiläät ovat keikalla 100 km säteellä - tai välillä Hanko-Kittilä- , jää leipominen siltä päivältä!

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

12.04.2009 - 16:44

Tämä kakku syötiin pääsiäissunnuntaina kahvipöydässä. Kakun koristeena olevat suklaapupt on ostettu Lidlistä.


Pohja


200 g Dominokeksejä

75 g voita


Täyte

5 liivatelehteä

1 prk Flora Vanillaa

400 g Mascarponejuustoa

1 dl appelsiinimarmeladia

1 prk veriappelsiinijogurttia

200 g valkosuklaata

1 dl appelsiinimehua


Kiille

3 liivatelehteä

3 dl appelsiinimehua


Murskaa keksit ja lisää keksimurujen joukkoon sulatettu rasva. Levitä seos reunavuoan sisään lautasen päälle.

Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Vaahdota vaniljakastike ja sekoita joukkoon tuorejuusto, appelsiinijugurtti ja appelsiinimarmeladi. Sulata valkosuklaa mikrossa miedolla lämmöllä ja sekoita täytteen joukkoon. Kuumenna appelsiinimehu kiehuvaksi ja sulata siihen liivatteet. Jäähdyttele hetki ja sekoita täytteeseen. Kaada täyte vuokaan ja anna hyytyä jääkaapissa 3-4 tuntia tai seuraavaan päivään.

Anna kiilteen liivatteiden liota kylmässä vedessä. Kuumenna appelsiinimehusta ½ dl kiehuvaksi ja sulata liivatteet joukkoon. Yhdistä lopun mehun kanssa ja odota tarvittaessa hetki, jotta seos jäähtyy huoneenlämpöiseksi. Kaada sitten täytteen päälle. Anna hyytyä jääkaapissa noin 2 tuntia ennen kakun irrottamista vuoasta.

ampiine kirjoitti 12.04.2009 - 21:59
Käyn aina ihailemassa kakkujasi ja muita paistoksiasi.

Vihdoin oli aikaa kokeilla ohjeitasi. Teimme soveltaen kaksi suolaista piirakkaa ohjeittesi mukaan, kiitos sinulle. Piirakoiden sisällä oli lampaan paistia pieninä kuutioina, fetaa ja sipulia.
Huomenna kaksi kanttarellipiirakkaa, jälleen ohjeitasi soveltaen : )

Mukavaa pääsiäistä!
Ampiine
Citrus kirjoitti 12.04.2009 - 23:51
Nätti! Varmasti on ollut hyvää :) ja raikasta.
Mukavaa pääsiäisen jatkoa.
Kermaruusu kirjoitti 13.04.2009 - 08:23
Kylläpä näyttää hyvältä ja varmasti oli myös hyvää!!
Annika kirjoitti 13.04.2009 - 11:50
Näyttää todella hyvältä :)
Carita kirjoitti 13.04.2009 - 14:05
Onpas söpönen kakku. Kauniit koristeet =o) Ohje kuulostaa niin herkulliselta että on pakko kokeilla.
Mira Haug kirjoitti 13.04.2009 - 14:07
Kuulostaa ja näyttää herkulliselta!
Satu kirjoitti 13.04.2009 - 19:15
Meillä myös tätä samaa kakkua syötiin, kertakaikkisen hyvää ja raikasta!
Mama kirjoitti 13.04.2009 - 19:30
Herkullisen näköinen kakku. Puput koristavat sievästi kakkua!
Kinuskikissa kirjoitti 13.05.2009 - 09:16
Hei!

Löysin tänne pullaohjeita metsästäessäni. Herkullisen oloinen kakku! Kovasti samanoloinen löytyy minunkin blogistani. ;) En pistä pahakseni, jos alkuperäinen innoittaja muistettaisiin mainita reseptien yhteydessä. Kerrassaan huikea määrä erilaisia luomuksia sinulla täällä, olet tosi tehokas ja luova leipoja! Erityisesti täytekakkusi tekivät suuren vaikutuksen. Täytyypä tulla toistekin opintomatkalle. :)
Ope kirjoitti 13.05.2009 - 15:31
Kinuskikissa: Kiva kun löysit sivuilleni. Käyn myös sinun blogissasi vierailulla! Mainitsen aina yleensä alkuteksteissä, keneltä ohje on peräisin. Tällä ohjeella olen kuitenkin tehnyt pääsiäisen aikaan jo vuosia hyydytettyä kakkua. Ohjeen esikuvana on Pirkasta peräisin oleva ohje... muistaakseni oli siellä banaaniaurinko-nimisenä kakkuna.
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani












































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä