Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
Kirjoittaja

Olen 38-vuotias kahden lapsen äiti ja olen koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen 27 tokaluokkalaisen kanssa. Olen aina pitänyt leipomisesta, mutta nyt opettelen myös koristelemaan kakkuja. Ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. Leipomisen vastapainoksi harrastan liikuntaa; hiihtoa ja juoksua. Ja jos Suurlähettiläät ovat keikalla 100 km säteellä - tai välillä Hanko-Kittilä- , jää leipominen siltä päivältä!

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

21.06.2009 - 09:50

Rippijuhliin tein myös 3 kinkkuvoileipäkakkua; kaksi suorakaiteen muotoista ja yhden pyöreän. Suorakaiteen muotoisissa on 2 x 4 paahtoleipäviipaletta ja pyöreän kakun tein 26 cm reunavuokaan. Ohje on lähes sama kuin aiemmin tekemissäni kinkkuvoileipäkakuissa. Alla olevasta ohjeesta tulee siis 3 kakkua, joista pitäisi riittää 40 syöjälle.


5 pkt grahampaahtoleipää


Täyte 1: Kinkkutäyte

1 kg savuliharouhetta

1 tlk sinappi-kurkkusalaattia

3 prk ranskankermaa

2 x 200 g ruohosipulituorejuustoa


Täyte 2: 3 prk Italiansalaattia


Kostutus

6 dl maitoa


Kuorrutus

5 prk ruohosipulituorejuustoa (a´200g)

3 prk ranskankermaa


Koristelu

1 ruukku tammenlehväsalaattia

1 ruukku herneenversoja

300 g ohuita kinkkusiivuja

200 g ohuita meetwurstisiivuja

1 rasia kirsikkatomaatteja

vihreitä viinirypäleitä


Valmista kinkkutäyte. Kaada savuliharouhe kulhoon. Lisää joukkoon ruohosipulituorejuusto, ranskankerma ja sinappikurkkusalaatti.

Leikkaa paahtoleivistä reunat pois. Lado tarjottimelle ensimmäinen kerros leipiä.

Kostuta alin leipäkerros ja levitä päälle kinkkutäytettä. Lado taas kerros leipiä ja levitä toiseen väliin Italiansalaattia. Viimeiseen väliin tulee taas kinkkutäytettä. Lado vielä päälle yksi paahtoleipäkerros. Kiedo kakun päälle kelmu ja anna makujen tasaantua jääkaapissa seuraavaan päivään.

Vatkaa ranskankermat ja tuorejuustot vaahdoksi 5 minuuttia. Levitä kuorrutetta kakun päälle ja reunoille. Pursota lopulla kuorrutteella kakun reunat. Koristele.

Kati kirjoitti 21.06.2009 - 14:49
Aivan upeita!!!:) WAU!!
Pimu kirjoitti 21.06.2009 - 17:36
Aivan kateeksi käy kun jotkut osaa ;) Mahtavan näkösiä!!!
Minna kirjoitti 02.10.2009 - 15:23
Aivan ihania voileipäkakkuja! Itse olen ollut niin hömö. että olen aina reunat koristanut ohuella majoneesikerroksella ja siihen laittanut pientä juustoraastetta (kuivahtaa nopeasti). Tuo pursotus on hieno idea!!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani












































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä