Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
Kirjoittaja

Olen 38-vuotias kahden lapsen äiti ja olen koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen 27 tokaluokkalaisen kanssa. Olen aina pitänyt leipomisesta, mutta nyt opettelen myös koristelemaan kakkuja. Ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. Leipomisen vastapainoksi harrastan liikuntaa; hiihtoa ja juoksua. Ja jos Suurlähettiläät ovat keikalla 100 km säteellä - tai välillä Hanko-Kittilä- , jää leipominen siltä päivältä!

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

03.08.2009 - 23:15

Ohje tähän kakkuun löytyi uuden Iloleipureiden sydänvuoan pakkauksesta. Vaihdoin alkuperäisen ohjeen puolukat vadelmiin, koska niitä on nyt paljon.

200 g voita

2,5 dl sokeria

3 munaa

4 dl vadelmia

1 prk kermaviiliä

5 dl vehnäjauhoja

2 tl vanilliinisokeria

2 tl leivinjauhetta


Kinuski

2 dl kuohukermaa

2 dl fariinisokeria

1 rkl voita


Vaahdota voi ja sokeri. Lisää munat taikinaan yksitellen vatkaten. Sekoita kermaviili ja vadelmat taikinan joukkoon. Sekoita leivinjauhe ja vanilliinisokeri jauhoihin ja sekoita taikinan joukkoon. Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan. Paista 175 asteessa 1 tunti. Anna kakun jäähtyä ennen kumoamista.

Valmista kinuski. Kaada kerma ja sokeri kattilaan. Kiehauta ja anna kuplia hiljaisella lämmöllä 15 minuuttia. Lisää voi. Kaada jäähtynyt kinuski kakun päälle.

Kermaruusu kirjoitti 04.08.2009 - 07:28
Oi, kun näyttää herkulliselta. Vadelma ja kinuski sopivat loistavasti yhteen!
Tuulis kirjoitti 04.08.2009 - 15:13
Nam mitä herkkua! Varmasti maistui. Kopsasin tämän ohjeen ja aijon tehdä sen puolukoista, sillä niitä tuppaa aina jäämään käyttämättä. Kiitos vinkistä:o)
Serkkutyttö Vantaalta kirjoitti 05.08.2009 - 09:26
Herkullisten kakkujen sarjasi jatkuu... Itse kokeilin jo syksyllä tekemääsi Marianne-kakkua hieman muokaten vanhemman pojan eilisille 12-v synttäreille (en löytänyt vaniljatuorejuustoa enkä suklaa digestivekeksejä paikallisista kaupoista!?), MUTTA lopputulos oli aivan taivaallisen hyvää!!! Poika itse koristeli kakun vielä suklaarouheella ja Marianne rakeilla.
Taija kirjoitti 18.08.2009 - 11:01
Kiitos vinkistä! Itse ostin myös samaisen Iloleipurien vuoan, mutta ei ollut vielä tullut mieleen muokata ohjetta puolukoista vadelmiin. (tuskin olisi koskaan tullutkaan) Nyt täytyy kakkua testata heti kaverin pojan syntymäpäiville. :)
Käyn melko säännöllisesti katsomassa mitä olet loihtinut ja yritän tästä edes laittaa viestiä sinullekin, kun ohjeita tarttuu mukaan. Sivusi ovat tosi inspiroivat ja kuinka sinulla riittää aika kaikkeen!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani












































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä